Program OFF FESTIVAL 2007

WARSZTATY - INDIE LABEL

Record Labeling: warsztaty „Jak założyć własny label”.

Philippe Petit (twórca labeli BiP-HOp i Pandemonium Records) razem z szefem wytwórni Staubgold, Markusem Detmerem, animują sympozja i spotkania dyskusyjne, na których wyjaśniają jak zakładać i prowadzić niezależne wytwórnie, dzięki którym zespoły mogą dbać o rozwój swojej kariery, również międzynarodowej. Mają one motywować lokalnych aktywistów, by rozprzestrzeniali swoją twórczość globalnie.

W ostatnich 10 latach w Europie i USA powstało mnóstwo niezależnych wytwórni muzycznych. Widać to przede wszystkim na scenie elektronicznej - zespoły zakładają własne labele, a ich płyty dystrybuują większe firmy, promujące ten rodzaj muzyki i chcące zaznaczyć swoją obecność na konkretnej scenie. Ten system omija jednak Polskę - a to przecież kraj, gdzie rynek muzyczny wciąż się rozwija, a piractwo wciąż nie jest do końca zwalczone. Nie licząc kilku wyjątków, nie ma wielu muzyków czy producentów, którzy mieli okazję zaznaczyć swoją pracę na scenie międzynarodowej, albo poświęcić się w całości własnym projektom.

Celem seminarium RECORD LABELING jest edukacja obecnych i przyszłych pracowników rynku muzycznego, muzyków, producentów, szefów wytwórni, dystrybutorów i sprzedawców. Sukcesy i wysoki poziom wytwórni Staubgold (Berlin) i BiP-HOp (Marsylia) to najlepsza rekomendacja warsztatów prowadzonych przez Markusa Detmera i Philippe'a Petita. Podczas seminarium obaj spróbują wyjaśnić różne aspekty zakładania niezależnych labeli muzycznych, produkowania płyt, identyfikacji wizualnej, dystrybucji, promocji internetowej, organizacji koncertów i kwestii praw autorskich.