II Międzynarodowe Targi Wolontariatu Już po raz drugi

To będzie promocja wolontariatu jako możliwości rozwoju osobistego, zdobywania doświadczenia i angażowania się w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Działalność dla dobra innych to przecież pasja. Organizatorzy chcą też przybliżyć ideę długoterminowego wolontariatu zagranicznego oraz uwrażliwić na problemy społeczności z Dalekiego Wschodu, Afryki czy Ameryki Południowej.

Wolontariat (łac. volontarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. W taki, wręcz encyklopedyczny, sposób można najkrócej i najzwięźlej przedstawić to co łączy już blisko dwa miliony Polaków…

- Targi Wolontariatu to już nieodłączny element festiwalu. Tym bardziej, że rozwijają się z roku na rok – mówi Artur Rojek, dyrektor artystyczny Off Festivalu.

Podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Wolontariatu w Mysłowicach swoją działalność promowało 20 organizacji pozarządowych z kraju i zagranicy (m.in. Polski Czerwony Krzyż, Narodowa Agencja Programu Młodzież, Fundacja Helsińska i Amnesty International oraz NGO ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii). W tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Sercem drugiej edycji Międzynarodowych Targów Wolontariatu będą budynki Centralnego Muzeum Pożarnictwa, gdzie w salach audiowizualnych i wystawienniczych odbędą się wystawy zdjęć, prezentacje i happeningi, a zaproszeni goście będą dzielić się doświadczeniami i wiedzą na temat działalności prospołecznej podczas prelekcji, dyskusji i warsztatów. Goście specjalni Targów to m.in. Urszula Jaworska, Irena Lipowicz, Jerzy Buzek i Janek Mela.

Ale to nie wszystko! Targi będzie poprzedzał 5. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – "Prawa Człowieka w filmie" (15 i 16 sierpnia) organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Społeczny Instytut Filmowy. Jego uczestnicy w ciągu dwóch dni obejrzą blisko 30 filmów reżyserów z Chin, Indii, Norwegii, Rosji czy Izraela, dotyczących tematyki walki o demokrację, prawa mniejszości etnicznych i seksualnych. Właśnie tematyka wyróżnia WATCH DOCS na tle innych festiwali filmowych.

Większość filmów festiwalowych została podzielona na sekcje tematyczne. Są wśród nich: „podróż na Wschód - Azja", „RPA po apartheidzie", „Kosowo", „Kuba", „kampanie wyborcze zza kulis", „w szkole", „widma faszyzmu", a także "dyskretny urok propagandy -

część I - audiowizualna propaganda nazistowska" – w zamierzeniu początek wieloletniego cyklu przeglądów filmów poświęconych językowi propagandy audiowizualnej. Trzy sekcje programu poświęcone są problematyce równości i dyskryminacji: kobiet - „wszyscy jesteśmy kobietami", osób LGBT - „być sobą", migrantów i uchodźców - „my, przybysze". W naszym repertuarze znalazły się również "gesty pojednania" - wybrane filmy z konkursu Goethe-Institut oraz sekcja „nowe filmy polskie”, która – mamy nadzieję – zagości już na stałe w programie festiwalu. Wreszcie tegoroczny festiwal to także retrospektywa twórczości Ananda Patwardhana, którego słynne zaangażowane dokumenty o Indiach, sprzed kilkunastu lat, zaskakują dziś nowoczesną formą zdjęć i montażu. Jak zwykle na festiwalu pokazom filmów towarzyszyć będą dyskusje panelowe oraz spotkania z reżyserami i ekspertami - szczególnie licznie w tym roku odwiedzą festiwal zagraniczni twórcy filmowi z całego świata. Filmom i dyskusjom o Kubie towarzyszyć będzie również współorganizowana przez klub M25 i organizację Hands Off Cain wystawa zdjęć znanego włoskiego fotografika Oliviero Toscaniego – „Myślenie zabronione – twarze represji na Kubie”.

Zapraszamy nie tylko miłośników filmu, ale również muzyki. 15 sierpnia w Miejskim Centrum Kultury zagrają przedstawiciele mysłowickiej sceny muzycznej: Gutierez, Stereotyp i Locomotive Sun. Wstęp na Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest darmowy.

Po raz drugi odbędzie się także Święto Radości Dzieci. Dzięki zaproszonym organizacjom pozarządowym, artystom i innym ludziom wielkiego serca podopieczni okolicznych domów dziecka i świetlic środowiskowych będą mogli świetnie się bawić i na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. W ubiegłym roku ponad 400 uczestników Święta Radości Dzieci brało udział w warsztatach malarstwa emocjonalnego, jazdy konnej, szkolenia psów oraz podziwiało przedstawienia teatralne i występy szczudlarzy. Ta edycja Święta będzie jeszcze ciekawsza i pozwoli wymalować uśmiech na twarzach znacznie większej grupy dzieci.

17 sierpnia 2007 roku na terenie szkoły podstawowej nr 7 Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA prowadzić będzie zajęcia, w czasie których dzieciaki będą nie tylko świetnie się bawić, ale także w sposób twórczy będą mogły rozwijać swoją wiedzę i umiejętności. Swoje uczestnictwo znów zadeklarowała stadnina koni PURUS - jazda konno z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Podopiecznych świetlic oraz domów dziecka na pewno zainteresuje pokaz capoeiry - brazylijskiej sztuki walki, oraz popisy szczudlarzy. Ośrodek szkolenia psów z Katowic przygotował natomiast prezentację swoich najzdolniejszych pupilów. W wiosce aktywności dzieci będą mogły m.in. nauczyć się robić własną biżuterię czy gipsowy odlew twarzy. Będą też podstawy nauki gry na instrumentach i żonglerki. Będzie malarstwo emocjonalne i hyde park.

Całkowicie nowym pomysłem jest namiot czytania bajek - niezwykłe miejsce, gdzie będzie można usłyszeć najpiękniejsze bajki czytane przez profesjonalnych aktorów i wolontariuszy fundacji Choice To Choose. Czytać bajki będą m.in. Jerzy Buzek, Agata Buzek, Janek Mela, Artur Rojek, Maciej Cieślak, Marcin Babko i inni muzycy występujący na Off Festivalu.

Jednak to jeszcze nie koniec niespodzianek - na terenie Święta Radości Dzieci odbędzie się jedyna w swoim rodzaju akcja bicia rekordu w największej ilości zebranych pluszaków! W niecodzienne przedsięwzięcie zaangażowały się gwiazdy tegorocznego Off Festivalu ofiarując swoje misie, które będą następnie zlicytowane. Pod młotek trafi m.in. miś Marka Jałowieckiego wraz ze zdjęciem z autografami członków kultowego zespołu Generał Stilwell oraz miś ambient-jazzowej grupy Muariolanza, z wpiętym w kokardę znaczkiem-logo zespołu.

II Międzynarodowe Targi Wolontariatu są organizowane przez Fundację Choice to Choose, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza oraz Regionalne Centrum Wolontariatu przy KAFOS. Partnerem targów jest Wolontariat Studencki program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Całe wydarzenie odbywa się przy współorganizacji instytucji miejskich: Miejskiego Centrum Kultury, Centralnego Muzeum Pożarnictwa, Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Trójkąt” oraz Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Mysłowice.

powrót