Wydarzenia Dodatkowe

II Międzynarodowe Targi Wolontariatu

Już po raz drugi w Mysłowicach będą gościć przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski, by wspólnie promować ideę wolontariatu i zaangażowania społecznego. II Międzynarodowe Targi Wolontariatu, odbywające się w dniach 17 – 19 sierpnia, będą towarzyszyły festiwalowi niezależnej kultury i sztuki OFF Festival organizowanemu przez Artura Rojka. Uczestnicy targów wolontariatu i wszyscy zainteresowani działalnością pozarządową będą mieli niepowtarzalną szansę uczestniczenia w wielu interesujących pokazach, prezentacjach, happeningach i warsztatach tematycznych, a także Festiwalu Filmów Watch Docs i Święcie Radości Dzieci, a wszystko to zupełnie za darmo.

Organizatorzy wydarzenia postawili sobie za cel zakrojoną na szeroką skalę promocję wolontariatu jako możliwości rozwoju osobistego, zdobywania doświadczenia i angażowania się w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Odwiedzający Międzynarodowe Targi Wolontariatu będą mięli okazję zapoznać się z ciekawymi projektami realizowanymi przez organizacje pozarządowe w Polsce, porozmawiać z ich przedstawicielami oraz specjalnymi gośćmi, opowiadającymi o swoich doświadczeniach i pasji, jaką jest działalność dla dobra innych. Organizatorzy chcą również przybliżyć uczestnikom ideę długoterminowego wolontariatu zagranicznego oraz uwrażliwić otoczenie na problemy społeczności z Dalekiego Wschodu, Afryki czy Ameryki Południowej.

Podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Wolontariatu 20 organizacji pozarządowych z kraju i zagranicy promowało swoją działalność rozdając materiały informacyjne i prowadząc prezentacje multimedialne. Do grona znakomitych gości należały m.in. Polski Czerwony Krzyż, Narodowa Agencja Programu Młodzież, Fundacja Helsińska i Amnesty International oraz NGO ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii. Blisko 10 000 uczestników OFF Festiwalu miało także możliwość wzięcia udziału w warsztatach, pokazach filmów na temat praw człowieka i spotkaniach ze specjalnymi gośćmi, które towarzyszyły Targom.

Ubiegłoroczny sukces sprawił, że w tym roku organizatorzy pragną zrealizować wydarzenie na jeszcze większą skalę. Sercem drugiej edycji Międzynarodowych Targów Wolontariatu będą budynki Centralnego Muzeum Pożarnictwa, gdzie w salach audiowizualnych i wystawienniczych odbędą się wystawy zdjęć, prezentacje i happeningi, a zaproszeni goście będą dzielić się doświadczeniami i wiedzą na temat działalności prospołecznej podczas prelekcji, dyskusji i warsztatów.  

Ale to nie wszystko! Targi będzie poprzedzał 5 Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – "Prawa Człowieka w filmie" (15 i 16 sierpnia) organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Spoleczny
Instytut Filmowy. Jego uczestnicy w ciągu dwóch dni obejrzą blisko 30 filmów reżyserów z Chin, Indii, Norwegii, Rosji czy Izraela, dotyczących tematyki walki o demokrację, prawa mniejszości etnicznych i seksualnych. Wstęp na Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest darmowy.

Ponadto, tak jak w ubiegłym roku, równocześnie z II Międzynarodowymi Targami Wolontariatu odbędzie się Święto Radości Dzieci. Dzięki zaproszonym organizacjom pozarządowym, artystom i innym ludziom wielkiego serca podopieczni okolicznych domów dziecka i świetlic środowiskowych będą mogli świetnie się bawić i na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. W ubiegłym roku ponad 400 uczestników Święta Radości Dzieci brało udział w warsztatach malarstwa emocjonalnego, jazdy konnej, szkolenia psów oraz podziwiało przedstawienia teatralne i występy szczudlarzy. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejna edycja Święta będzie jeszcze ciekawsza i pozwoli wymalować uśmiech na twarzach znacznie większej grupy dzieci.

II Międzynarodowe Targi Wolontariatu, są organizowane przez Fundację Choice to Choose, Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów Klanza oraz Regionalne Centrum Wolontariatu przy KAFOS. Partnerem targów jest Wolontariat Studencki program Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Całe wydarzenie odbywa się przy współorganizacji instytucji miejskich: Miejskiego Centrum Kultury, Centralnego Muzeum Pożarnictwa, Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Trójkąt” oraz Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Mysłowice.