Aktualności

zobacz galerię zdjęć z off festival 2007
02-09-2007czytaj więcej »

Zakończyła się druga edycja Off Festivalu w Mysłowicach.
03-09-2007

Zagrało 40 zespołów, słuchało ich ponad 10 tysięcy osób. „W czasach gdy Jarocin skupia się na wspominaniu własnej legendy, a Open'er na coraz większych światowych gwiazdach, to właśnie Off Festival ma szansę stać się wydarzeniem, które wyznacza w polskiej muzyce nowe trendy” - pisze poniedziałkowa „Gazeta Wyborcza”

Stylistyczna rozpiętość to największa zaleta tego festiwalu. Wszystkie koncerty zebrały świetne recenzje. Zagrały grupy zza granicy: angielski Iliketrains, australijska grupa Architecture In Helsinki, brytyjski Electrelane, londyński Piano Magic, norweski Low Frequency In Stereo, izraelski Boom Pam, austriacki Radian, włoski Port-Royal, Francuz Philippe Petit oraz brytyjski duet Pumajaw.

Bardzo dobrze zagrały polskie grupy: Kapela ze Wsi Warszawa, Dezerter, Pogodno, Tymon And The Transistors, Pink Freud, Kasia Nosowska, O.S.T.R., Starzy Singers, Ścianka, 19 Wiosen, Lao Che, Dick4Dick, Muariolanza, 100nka, The Syntetic, Mietall Waluś Magazine, Bassisters Orchestra i Generał Stilwell.

Off Festival to nie tylko muzyka, ale też równie ważne imprezy towarzyszące. Na Święcie Radości Dzieci bawiło się ponad 400 maluchów ze śląskich domów dziecka i świetlic środowiskowych. Na Międzynarodowe Targi Wolontariatu przyjechało ok. 200 wolontariuszy, przedstawicieli organizacji z całego świata. Na warsztatach Record Labeling można było dowiedzieć się, jak założyć niezależną wytwórnię muzyczną, jak radzić sobie na rynku bez wsparcia wielkich firm. Niedzielny Industrial Art, dzień sztuki ulicy, poświęcony był z kolei sztukom plastycznym. Dzięki pierwszemu w Polsce przeglądowi filmów Wilhelma Sasnala Mysłowice nagle pojawiły się na kulturalnej mapie kraju pod szyldem innym niż tylko muzyczny. Sztuka wniknęła też w miasto na stałe - ścianę obok mysłowickiego więzienia ożywił mural Edwarda Dwurnika "Uśmiechnięte twarze" Takie wydarzenia czynią Off Festival imprezą jedyną w swoim rodzaju, nie tylko w skali naszego kraju.


Opinie o Off Festivalu:

Artur Rojek:
- Po udanym debiucie, jakim była pierwsza edycja festiwalu, trochę się obawiałem, czy przy następnej będziemy w stanie to powtórzyć. Tegoroczny festiwal był jednak nawet odrobinę lepszy. Impreza zwróciła większą uwagę mediów, co jest dobrym znakiem na przyszłość. W tym roku przyjechało tutaj bardzo dużo ludzi. Sprzedaliśmy około 8 tysięcy biletów, co jak na tego rodzaju festiwal z muzyką alternatywną jest bardzo dobrym wynikiem. Jestem z tego bardzo zadowolony. Nie było niespodziewanych problemów, poza pewnymi, drobnymi wydarzeniami organizacyjnymi, których jednak nikt nie jest w stanie się ustrzec. Znakiem rozpoznawczym Off Festivalu wciąż jest punktualność koncertów.
(onet.pl)

Tymon Tymański:
- Warto to kontynuować, bo to prawdziwe święto muzyki alternatywnej. Z jednej strony bardzo mi się dziś podobało, pomysł festiwalu jest bardzo dobry i włożono w niego wielki wysiłek. Z drugiej jednak, jako artysta trochę się męczyłem grając dla publiczności o godzinie 15. Wydawało mi się, że na Scenie Leśnej, choć małej, panowała lepsza atmosfera. Trochę się czułem jak w takiej kolejce: następny, potem następny. Podoba mi się w każdym razie sam pomysł prezentowania muzyki ambitnej. Fajnie jest grać dla ludzi, którzy wiedzą o co chodzi, wiedzą co to jest Ścianka czy Pogodno. Bardzo się cieszę, że mogłem tu zagrać. W przyszłości warto byłoby jednak tego wszystkiego zrobić mniej, a później
(onet.pl)

John Wills (Pumajaw; ex - Loop, ex - Hair And Skin Trading Company):
- Gram na światowych festiwalach od lat 80., ale rzadko zdarzało się, by na jednej imprezie można było posłuchać tak różnej muzyki. Festiwale na Zachodzie są dziś jak supermarkety. Tutaj czuć niezależność, tutaj naprawdę jest off.

(gazeta.pl)

czytaj więcej »

Dziś zaczyna się Off Festival 2007!
17-08-2007

Drugą edycję mysłowickiego festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Artur Rojek z Myslovitz, koncertem na Scenie Leśnej rozpocznie o godz. 13 zespół George Dorn Screams, zwycięzca tegorocznego festiwalowego konkursu (zajął pierwsze miejsce wśród 374 zespołów z całej Polski).


Przez cały piątek i sobotę na trzech scenach na mysłowickim kąpielisku Słupna zagra jeszcze prawie 40 zespołów, wśród nich zagraniczne gwiazdy: brytyjski Iliketrains (post-rock-intelligent-goth), australijski Architecture In Helsinki (postmodern-dance), brytyjski Piano Magic (ghost-rock), angielski Electrelane (post-rock), norweski Low Frequency In Stereo (lo-fi-post rock), izraelski Boom Pam (folk-jazz), austriacki Radian (experimental/post rock), włoski Port-Royal (ambient-rock) oraz brytyjski duet Pumajaw (psycho-folk), w którym gra John Wills znany m.in. z kultowych grup The Hair and Skin Trading Company i Loop. Polskie grupy to m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, Dezerter, Pogodno, Tymon And The Transistors, Pink Freud, Kasia Nosowska, Starzy Singers, Ścianka, Lao Che, Dick4Dick, Muariolanza, 100nka, O.S.T.R., The Syntetic, Bassisters Orchestra i Generał Stilwell.

Atrakcją będą warsztaty muzyczne Record Labeling, na których będzie można nauczyć się, jak założyć label, czyli jak zostać wydawcą. Philippe Petit (twórca labeli BiP-HOp i Pandemonium Records) razem z szefem wytwórni Staubgold, Markusem Detmerem od lat edukują pracowników rynku muzycznego, niezależnych muzyków, producentów, szefów wytwórni, dystrybutorów i sprzedawców.
Off Festival to nie tylko muzyka. To również Międzynarodowe Targi Wolontariatu (prezentacje i prelekcje) oraz Święto Radości Dzieci, podczas którego podopieczni domów dziecka, świetlic środowiskowych i niepełnosprawni mogą bezpłatnie skorzystać z wielu atrakcji. Będzie wesołe miasteczko, akcje malarstwa emocjonalnego, spektakle teatralne, pokazy capoeiry, podstawy nauki gry na instrumentach, żonglerki i jazdy konno oraz akcja bicia rekordu w największej ilości zebranych pluszaków. Swoje ulubione bajki przeczytają dzieciom m.in. Agata Buzek, Artur Rojek, Maciej Cieślak i muzycy występujący na Off Festivalu. Goście specjalni Targów to m.in. Urszula Jaworska, Irena Lipowicz, Jerzy Buzek i Janek Mela. Podczas pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Wolontariatu w Mysłowicach swoją działalność promowało 20 organizacji pozarządowych z kraju i zagranicy. W tym roku będzie ich jeszcze więcej.


Niedziela to Industrial Art - dzień sztuki ulicy. Na ścianie obok mysłowickiego więzienia jest już mural Edwarda Dwurnika „Uśmiechnięte twarze”. - Zaprosiłem ludzi, którzy mogliby w nasze miasto zaingerować sztuką - mówi Artur Rojek. Pojawią się znakomici artyści, m.in. Wilhelm Sasnal, Agata Bogacka, Agata Nowicka, Joanna Rajkowska czy Anna Niesterowicz. Będą mobilne instalacje i akcje street-art.


Karnety kosztują 55 zł. Szczegółowy program na www.off-festival.pl.

czytaj więcej »

II Międzynarodowe Targi Wolontariatu Już po raz drugi
15-08-2007

II Międzynarodowe Targi Wolontariatu

Już po raz drugi Międzynarodowe Targi Wolontariatu będą towarzyszyły festiwalowi niezależnej kultury i sztuki OFF Festival. Pojawią się przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski, by wspólnie promować ideę wolontariatu i zaangażowania społecznego. Można będzie wziąć udział w wielu interesujących pokazach, prezentacjach, happeningach i warsztatach tematycznych, a także Festiwalu Filmów Watch Docs i Święcie Radości Dzieci - a wszystko to zupełnie za darmo.czytaj więcej »

Informacje o dodatkowych połączeniach autobusowych
13-08-2007

W związku z organizacją festiwalu „OFF  FESTIVAL 2007” który odbędzie się 17 – 19 sierpnia 2007 r. na terenie Kompleksu Sportowo - Rekreacyjnego „Słupna Park” w Mysłowicach, dla linii autobusowych nr 66, 76, 77, 106, 149, 788, 931 wprowadzone zostaną nowe rozkłady które zakładają zwiększenie pojemności taboru jak również uruchomienie dodatkowych kursów realizowanych po zakończonych koncertach ok. 1:15.czytaj więcej »

Rozmowa z liderem grupy Piano Magic
10-08-2007

Wywiad ukazał się w Gazecie Wyborczej 29 lipca 2007 r.

Dobre piosenki piszesz tylko, gdy jesteś smutny. Nie piszesz, gdy jesteś szczęśliwy. Jesteś wtedy zbyt zajęty byciem szczęśliwym - mówi Glen Johnson. Jego zespół Piano Magic zagra w na mysłowickim Off Festivalu.czytaj więcej »

ruszyła akcja MURAL!
09-08-2007

Od czwartku 2 sierpnia ruszyła w Mysłowicach akcja MURAL. Na ścianie kamienicy przy ul. Krakowskiej 8 studenci oraz absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wykonują mural wg projektu Edwarda Dwurnika.

Powierzchnia malarstwa ściennego to blisko 165 m2, czyli 11,6m wysokości i 14 m szerokości.

Osoby, które podjęły się wykonania muralu to Milena Michałowska, Maria Wyrwisz, Bartosz Mysza, Joanna Barbara Podolska, Jadwiga Urszula Lemańska, Jan Henryk Dybała, Karolina Niedzielska, Wojciech Skrzypiec.

Ich prace (grafiki wielkoformatowe, obrazy etc.) będzie można oglądać w ramach trzeciego dnia Off Festivalu, czyli 19 sierpnia, m.in. na rynku Mysłowickim i w Muzeum Pożarnictwa.

Akacja MURAL potrwa do czwartku - 9 sierpnia, kiedy to ostatnie poprawki przyjedzie nanieść autor projektu Edward Dwurnik.

Wielkie otwarcie 19 sierpnia - zapraszamy!

czytaj więcej »

IndustrialART na Off Festival
09-08-2007

Trzeci dzień Off Festival w Mysłowicach poświęcony będzie współczesnej sztuce. Pod hasłem IndustrialArt odbędą się wystawy malarskie, projekcje filmów, działania streetartowców, powstanie też mural na ścianie jednej z mysłowickich kamienic.

Polska część Śląska - taki tytuł będzie miała wystawa w której wezmą udział m.in.: Edward Dwurnik, Agata Bogacka, Joanna Rajkowska, Agata Nowicka, Anna Niesterowicz, Szymon Kobylarz, Jerzy Kosałka, Mikołaj Długosz, Karolina Kowalska i Michał Budny.

Podczas Festiwalu nastąpi pierwszy w Polsce przegląd filmów Wilhelma Sasnala. Część prac artysty ulegnie reinterpretacji przy użyciu muzyki. Tymczasową działalność rozpocznie Stowarzyszenie Chłodna25 z Warszawy realizując bogaty program z zakresu literatury i sztuk wizualnych. Powstanie pierwszy w mieście mural autorstwa Edwarda Dwurnika. Uśmiechnięte twarze będą zlokalizowane na ścinanie muru mysłowickiego więzienia, które znajduje się w samym centrum miasta.

W ramach projektu edukacyjnego PILLS odbywać się będą dyskusje i spotkania z artystami itwórcami: Edwardem Dwurnikiem, Arturem Rojkiem, Kasią Nosowską i Wilhelmem Sasnalem.

Podczas Festiwalu dojdzie do kolaboracji pomiędzy grupą projektową Medusa Group Atchitects oraz artystami z nurtu street art - Mariuszem Warasem, Patrykiem Poślednikiem i vlepvnet.

Promocyjna cena karnetów festiwalowych w sprzedaży tylko do 17 sierpnia.
Karnety dostępne w cenie 45pln w sieciach sprzedaży:
ticketpro.pl, ticketportal.pl, eventim.pl

czytaj więcej »

Warsztaty dla niezależnych muzyków i wydawców na OFF Festivalu
23-07-2007

Atrakcją mysłowickiego Off Festivalu (17 - 19 sierpnia) będą nie tylko znakomite koncerty, ale także warsztaty muzyczne. Nie będzie tu jednak nauki gry na instrumentach. Na warsztatach Record Labeling będzie można nauczyć się, jak założyć label, czyli jak zostać wydawcą.

Philippe Petit (twórca labeli BiP-HOp i Pandemonium Records) razem z szefem wytwórni Staubgold, Markusem Detmerem, animują sympozja i spotkania dyskusyjne, na których wyjaśniają jak zakładać i prowadzić niezależne wytwórnie, dzięki którym zespoły mogą dbać o rozwój swojej kariery, również międzynarodowej. Mają one motywować lokalnych aktywistów, by rozprzestrzeniali swoją twórczość globalnie.

W ostatnich 10 latach w Europie i USA powstało mnóstwo niezależnych wytwórni muzycznych. Widać to przede wszystkim na scenie elektronicznej - zespoły zakładają własne labele, a ich płyty dystrybuują większe firmy, promujące ten rodzaj muzyki i chcące zaznaczyć swoją obecność na konkretnej scenie. Ten system omija jednak Polskę - a to przecież kraj, gdzie rynek muzyczny wciąż się rozwija, a piractwo wciąż nie jest do końca zwalczone. Nie licząc kilku wyjątków, nie ma wielu muzyków czy producentów, którzy mieli okazję zaznaczyć swoją pracę  na scenie międzynarodowej, albo poświęcić się w całości własnym projektom.

Celem seminarium RECORD LABELING jest edukacja obecnych i przyszłych pracowników rynku muzycznego, muzyków, producentów, szefów wytwórni, dystrybutorów i sprzedawców. Sukcesy i wysoki poziom wytwórni Staubgold (Berlin) i BiP-HOp (Marsylia) to najlepsza rekomendacja warsztatów prowadzonych przez Markusa Detmera i Philippe'a Petita. Podczas seminarium obaj spróbują wyjaśnić różne aspekty zakładania niezależnych labeli muzycznych, produkowania płyt, identyfikacji wizualnej, dystrybucji, promocji internetowej, organizacji koncertów i kwestii praw autorskich. Zapraszamy.czytaj więcej »

BOOM PAM na składance Alternative Trippin !
18-07-2007

By udowodnić, że Wielka Brytania i Stany nie mają monopolu na fajne granie, powstała idea składanek "ALTERNATIVE TRIPPIN'".

Piękne melodie i gitary spoza mainstreamu! Na pierwszej składance, której premiera przewidziana jest na sierpień 2007 roku czeka Was podróż do takich krajów jak: Finlandia, Szwecja, Norwegia, Holandia, Singapur, Japonia Australia, Izrael oraz Polska. Niech te nowe muzyczne mapy wylądują w plecaku każdego słuchacza otwartego na nowe brzmieniowe inspiracje.

Zapraszamy na wycieczkę dookoła świata pięknych piosenek. Geograficzno-muzyczna rewolucja gwarantowana!

czytaj więcej »

Koleny zagraniczny artysta na OFF FESTIVAL 2007!
25-07-2007

Znamy kolejną zagraniczną "off" gwiazdę festiwalu. To londyński zespół Piano Magic.


Gra od 11 lat, jego muzykę określono etykietą „ghost rock” - słychać w niej m.in. ambient, post-rock, pop i indietronikę. Jedynym stałym członkiem zespołu od samego początku jest Glen Johnson (muzyk ma też solowy projekt Textile Rench).

Piano Magic nagrali dziewięć płyt (m.in. dwie dla 4AD), pojawiały się na nich takie znakomitości jak Vashti Bunyan, Alan Sparhawk z Low czy Ben Ayres
z Cornershop. Najnowszy, tegoroczny album „Part Monster”, produkował Guy Fixen z kultowej grupy Laika.

Na Off Festivalu 2007 wystąpią także trójmiejskie Kobiety, promujące trzeci album „Amnestia”, oraz łódzki raper O.S.T.R., najlepszy polski fristajlowiec, którego nowy album „Hollyłódź” otrzymał niedawno status Złotej Płyty.

Niestety, nie zagra Brygada Kryzys. Zespół odwołał swój występ.

czytaj więcej »

Jeszcze tylko kilka dni promocyjnej ceny karnetów na OFF FESTIVAL 2007!
10-07-2007

Jeszcze tylko kilka dni promocyjnej ceny za dwudniowy karnet na Off Festival. Do 17 lipca cena za karnet wyniesie tylko 35 zł! Już od 18 lipca do 16 sierpnia cena wzrośnie do 45 zł, a w trakcie festiwalu (17-18 sierpnia) będzie wynosić 55 zł. Bilety jednodniowe będzie można kupić w trakcie festiwalu w cenie 35 zł. Bilety są do nabycia Ticketpro.pl, Ticketportal.pl oraz Eventim.pl. czytaj więcej »

Premiera płyty "Offensywa 2" na OFF Festival 2007!
03-07-2007

OFFENSYWA 2

PREMIERA – 17.08.2007 – OFF FESTIVALPremiera płyty Offensywa 2 planowana jest podczas drugiej edycji Off Festivalu w Mysłowicach (17-19 sierpnia). Wydawnictwo w cenie 16 złotych będzie można kupić już podczas imprezy. Dwa tygodnie wcześniej – 3 sierpnia – do sklepów trafi epka promująca płytę, zatytułowana Shoes & Microphones. Znajdą się na niej piosenki sensacyjnych (!!!) projektów Nerwowe Wakacje i Surowa Kara Za Grzechy oraz rarytasy nagrane specjalnie dla Trójki i Offensywy przez zespoły Psychocukier, Out Of Tune, Renton i Pustki.

Redakcją i kompilacją wydawnictw zajmują się dziennikarze Programu III Polskiego Radia - Anna Gacek i Piotr Stelmach. Autorem grafiki jest, tak jak w przypadku pierwszej części tej serii, basista zespołu The Car Is On Fire i plastyk w jednej osobie – Kuba Czubak.

czytaj więcej »

Ruszyla sprzedaz biletow na Off Festival!
03-07-2007

Ruszyła sprzedaż biletów na Off Festival!

Od 18 czerwca do 17 lipca dwudniowy karnet na Off Festival kosztuje tylko 35 złotych. Od 17 lipca do 16 sierpnia - 45 zł, a w trakcie festiwalu 17 i 18 sierpnia - 55 zł. Bilety jednodniowe będzie można kupić w trakcie festiwalu w cenie 35 zł.

Bilety są do nabycia w sieci sprzedaży Ticketpro.pl i Eventim.pl.

czytaj więcej »

Gwiazda z Australii na Off Festivalu!
03-07-2007

Znamy kolejną OFFową gwiazdę festiwalu: Architecture in Helsinki!

W rodzimej Australii są już prawdziwą gwiazdą. Sześcioosobowa grupa multiinstrumentalistów ma już też za sobą trasy koncertowe po USA oraz wspólne koncerty z takimi sławami jak David Byrne czy Belle & Sebastian.
 

czytaj więcej »

Znamy już pierwszych wykonawców OFF FESTIVAL!
03-07-2007

Ubiegłoroczny Off Festival był jedną z najciekawszych alternatywnych imprez muzycznych w Polsce. W połowie sierpnia druga edycja festiwalu. Najbardziej Off'owa impreza tego lata odbędzie się w weekend 17 - 19 sierpnia w Mysłowicach. Przed rokiem pojawiło się na niej ponad 10 tysięcy fanów. Teraz ma być ich jeszcze więcej. Zagra ponad 40 artystów z Polski i zagranicy. Pojawią się tuzy muzyki alternatywnej. Oto pierwsi z nich:

czytaj więcej »

koniec internetowej rezerwacji miejsc na polu biwakowym
15-08-2007

Internetowa rezerwacja miejsc na polu biwakowym została zakończona, Pozostały jeszcze wolne miejsca.

Przypominamy, że wszystkie osoby niepełnoletnie muszą posiadać oryginał pozwolenia rodziców na nocleg. 

czytaj więcej »